Minorga je přípravek, který je někdy užíván při obtížích s padáním vlasů. Účinnou složkou preparátu je sloučenina minoxidil.

 

Princip: Minoxidil je sloučenina, která po aplikaci na vlasové váčky snižuje vypadávání vlasů. Přesný mechanizmus jejího účinku není známý. Při vnitřním užití by minoxidil způsobil snížení krevního tlaku (tj. účinkoval by jako antihypertenzivum), ale z tohoto důvodu jej nepoužíváme.

 

Využití: Minorga může snížit nadměrné vypadávání vlasů u dospělých lidí, pokud je způsobeno zvýšenou koncentrací mužských pohlavních hormonů (androgeny).

 

Podávání: Minorga se vyrábí v podobě roztoku, který se nanáší na hlavu na oblast postiženou padáním vlasů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 mililitr přípravku aplikovaný 2x denně. Roztok by neměl přijít do kontaktu s očima. Léčba preparátem by měla být dlouhodobá (3 a více měsíců).

 

Nevýhody: Minorga může způsobit podráždění kůže a alergické reakce (pálení, svědění, zarudnutí). Těhotné a kojící ženy by preparát raději neměly užívat. Je nutné i zdůraznit, že efekt přípravku je dosti individuální – někdy funguje výtečně, jindy má efekt velmi sporný.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů