Mictonorm [miktonorm] je lék vcelku běžně předepisovaný při obtížích s močením, jeho účinná látka je sloučenina propiverin.
 
Princip: Propiverin je sloučenina s parasympatolytickými účinky. Na některých receptorech na hladkých svalech blokuje účinek acetylcholinu a tím svalovinu uvolňuje. Sloučenina má velký vliv na svalovinu močového měchýře a snižuje její aktivitu.
 
 
Využití: Mictonorm se využívá u některých forem močové inkontinence, zejména pokud je spojena s vysokou aktivitou svaloviny močového měchýře (tzv. hyperaktivní močový měchýř).
 
 
Podávání: Mictonorm smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Vyrábí se v podobě tablet o síle 15 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2-3 tablety denně. Kromě toho existuje i preparát Mictonorm Uno, který se vyrábí v podobě tobolek s postupným uvolňováním. Mictonorm Uno se vyrábí o síle 30 a 45 miligramů, běžně se užívá 1 tobolka denně.
 
 
Nevýhody: Mictonorm může mít řadu vedlejších účinků včetně pocitů sucha v ústech, rozmazaného vidění, bolestí hlavy, motání hlavy, únavy, trávicích obtíží a poruchy odtoku moči. Přípravek by neměl být podáván nemocným s myasthenií gravis.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů