Mictonetten [miktoneten] je lék vcelku běžně předepisovaný při obtížích s močením, jeho účinná látka je sloučenina propiverin.

 

Princip: Propiverin je sloučenina s parasympatolytickými účinky. Na některých receptorech na hladkých svalech blokuje účinek acetylcholinu a tím svalovinu uvolňuje. Sloučenina má velký vliv na svalovinu močového měchýře a snižuje její aktivitu.

 

Využití: Mictonetten se využívá u některých forem močové inkontinence, zejména pokud je spojena s vysokou aktivitou svaloviny močového měchýře (tzv. hyperaktivní močový měchýř).

 

Podávání: Preparát Mictonetten smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Vyrábí se v podobě tablet o síle 5 miligramů a je obvykle určen dětem - běžná dávka je 0,8 miligramu na kilogram tělesné váhy denně (rozdělená do 2-3 denních dávek). Pro dospělé je určen spíše obdobný přípravek Mictonorm, který je silnější.

 

Nevýhody: Mictonetten může mít řadu vedlejších účinků včetně pocitů sucha v ústech, rozmazaného vidění, bolestí hlavy, motání hlavy, únavy, trávicích obtíží a poruchy odtoku moči. Přípravek by neměl být podáván nemocným s myasthenia gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů