Metypred je lék, který patří mezi kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Jeho účinnou složkou je sloučenina metylprednisolon.

 

Princip: Metylprednisolon je poměrně silný protizánětlivý lék, který tlumí imunitní systém na více úrovních. Metylprednisolon brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů.

 

Využití: Metypred se může použít v situacích, kdy chceme tlumit imunitní systém a zánětlivou odpověď. Typickými indikacemi jsou zhoršení zánětlivých onemocnění dýchacích cest (astma, CHOPN), alergické reakce a autoimunitní nemoci. Vzhledem k častému výskytu nežádoucích účinků při dlouhodobém užívání se však lék podává spíše akutně a v krátkém časovém intervalu.

 

Podávání: Metypred se vyrábí ve formě tablet o síle 4-16 miligramů. Dávka je striktně individuální a většinou se pohybuje okolo 8-16 miligramů denně. Ideální doba podání je ráno. Kromě tablet existují i výrazně silnější formy léku k injekčnímu podání o síle 125-1000 miligramů, které jsou rezervovány pro velmi akutní stavy. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, ale postupné ponižování jeho dávky. Lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí předepisujícího lékaře!

 

Nevýhody: Metypred má při dlouhodobém užívání celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů