Methylprednisolon je lék, který patří mezi kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina metylprednisolon.

 

Princip: Metylprednisolon je poměrně silný protizánětlivý lék, který tlumí imunitní systém na více úrovních. Metylprednisolon brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů.

 

Využití: Methylprednisolon se může použít v situacích, kdy chceme tlumit imunitní systém a zánětlivou odpověď. Typickými indikacemi jsou zhoršení zánětlivých onemocnění dýchacích cest (astma, CHOPN), alergické reakce a autoimunitní nemoci. Již vzhledem k faktu, že preparát se vyrábí pouze v injekční formě, je jasné, že slouží spíše akutním situacím.

 

Podávání: Methylprednisolon existuje ve formě injekčního roztoku o síle 40-1000 miligramů. Ideální doba podání je ráno. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, ale postupné ponižování jeho dávky, případně nahrazení jiným slabším kortikoidem v tabletové formě. Lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí lékaře!

 

Nevýhody: Methylprednisolon by měl při dlouhodobém užívání celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů