Metalcaptase je lék předepisovaný zejména v hepatologii a jeho účinnou složkou je sloučenina penicilamin.

 

Princip: Penicilamin je látka podobná penicilinu, nemá ovšem antibiotické účinky. Velmi snadno se váže na řadu kovů a vytváří s nimi komplexní sloučeniny, které vedou ke snížení případných toxických vlastností zmíněných kovů.

 

Využití: Hlavní využití preparátu Metalcaptase je u Wilsonovy nemoci. Toto metabolické onemocnění je spojeno s hromaděním mědi v řadě tkání, zejména v játrech a v mozku. Penicilamin tuto měď váže, urychluje její odstranění z organizmu a tlumí její toxické účinky. Krátkodoběji lze Metalcaptase využít i u různých otrav těžkými kovy.

 

Podávání: Metalcaptase se vyrábí v podobě tablet o síle 150 a 300 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka u Wilsonovy nemoci je 10-20 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti denně.

 

Nevýhody: Metalcaptase může způsobit různé trávicí obtíže, pocit kovové chuti v ústech, alergické reakce a svědivé vyrážky kůže. U uživatelů může dojít ke zvýšení jaterních testů a relativně vzácně byly pozorovány změny v krevním obraze (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů