Měření nitrolebního tlaku (ICP - intracranial pressure) je diagnostický zákrok, který nicméně vyžaduje získání přístupu k mozku dotyčného. Měření se provádí u pacientů na monitorovaných lůžkách u nichž se bojíme vzniku nitrolebního přetlakuNitrolební přetlak je velmi závažný stav, který doprovází řadu onemocnění mozku. V kostěné lebce je jen omezené množství místa a při zvýšení tlaku dochází ke stlačování mozku. Smrtící komplikací je vtlačení mozku do otvoru na spodině lebeční, kterým z mozku vychází mícha. Otlačení dolní části mozku o kosti otvoru v lebce obvykle poškodí dechové centrum v prodloužené míše a člověk umírá.

 

Princip: Měření nitrolebního tlaku je invazivní procedurou. Nejprve je nutné za sterilních podmínek navrtat lebku a vzniklým otvorem zasunout do těsného kontaktu s mozkem (nebo přímo do mozkových komor) měřící čidlo, které snímá tlak v okolí a ukazuje ho na monitoru přístroje. Měření je kontinuální, a proto vždy známe aktuální hodnotu nitrolebního tlaku. Normální hodnoty nitrolebního tlaku se pohybují pod 20 milimetrů rtuťového sloupce (mm Hg), vyšší hodnoty svědčí pro nitrolební přetlak.

 

Využití: Pacienti s měřeným nitrolebním tlakem jsou obvykle v těžkém stavu, velmi často v bezvědomí a s umělou plicní ventilací. Obvykle jde o nemocné s onemocněními mozku, kde hrozí vznik nitrolebního přetlaku při otoku mozku (těžší úrazy mozku včetně stavů s difúzním axonálním poškozením, status epilepticus, krvácení do hlavy, stavy po operacích mozku) a při hydrocefalu.

 

Nevýhody: Jedná se o invazivní metodu, která vytvořením otvoru v lebce zvyšuje riziko krvácení, poškození mozkové tkáně a rozvoje infekce mozkových blan, nebo infekce mozku. Další potenciální nevýhodou je nutnost absolutního klidu, při jakémkoliv pohybu, či jiných zevních podnětech může být výsledek zkreslený.

 

Výhody: Vyšetření nám ukazuje aktuální hodnotu tlaku v mozku a to lékařům umožňuje reagovat na rozvoj nitrolební hypertenze a určit vhodnou léčbu, která zahrnuje podávání léků proti otoku (antiedematózní léky) nebo provedení dekompresní kraniektomie, kdy je lebka otevřena s vyjmutím části kosti, což sníží tlak působící na mozek.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů