Meigsův syndrom je označení pro dosud ne zcela vysvětlený stav, který souvisí s nezhoubnými nádory vaječníku. Může se vyskytovat v jakémkoliv věku, ale drtivou většinu nalézáme u žen starších 40 let.

 

Příčiny: Příčinou syndromu je zřejmě nezhoubný nádor vaječníku. Kromě nálezu nádoru na vaječníku se objeví voda v břiše (tzv. ascites) a voda na plíci (obvykle na pravé straně, někdy oboustranně). Přesný mechanismus jejich vzniku není jasný.

 

 

Projevy: Syndrom se projeví únavou, nárůstem tělesné hmotnosti a zvětšením břicha kvůli přítomnosti tekutiny v břišeVoda na plicích může být spojena s dušností a kašlem. U ženy se objevují i poruchy menstruace – její vymizení nebo nepravidelnost. Voda v břiše se vyskytuje i u rakoviny vaječníků, kterou musí lékaři od Meigsova syndromu odlišit.

 

 

Diagnostika: Pro diagnózu je kromě nálezu výše zmíněných obtíží nutný rentgen plic a ultrazvuk břicha, který prokáže tekutinu v břišní dutině a nalezne i nezhoubný nádor vaječníku. Odebereme-li vzorek tekutiny z dutiny břišní nebo z prostoru okolo plíce, najdeme v něm vyšší koncentraci tumor markeru  známého jako CA-125, která ovšem nebude tak vysoká jako u rakoviny vaječníku. Kromě diagnosticky cenného vyšetření získané tekutiny je její odčerpání spojené s pocitem úlevy.

 

 

Léčba: Terapie spočívá v chirurgickém odstranění nádoru. Po jeho odstranění se stav nemocné poměrně rychle upraví.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů