Manar je lék patřící do novější generace skupiny blokátorů protonové pumpy, což jsou účinné léky proti překyselení žaludku. Účinnou látkou je sloučenina pantoprazol.
 
Princip: Účinná látka blokuje protonovou pumpu v buňkách žaludeční sliznice, která se podílí na sekreci žaludeční kyseliny. Žaludeční kyselina se proto nedostává do žaludku a žaludeční kyselost se snižuje.
 
 
Využití: Manar a jemu podobné léky se využívají ve všech situacích, kdy nám vadí nadměrná tvorba žaludeční kyseliny. Jsou to zejména pálení žáhy, refluxní choroba jícnu, žaludeční vředy a jejich komplikace, prevence vzniku vředů a Zollinger-Ellisonův syndrom. Blokátory protonové pumpy se užívají i jako součást léčby žaludeční infekce Helicobacterem Pylori spolu s antibiotiky.
 
 
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který zvažuje konkrétní případ a indikaci. V tabletové formě se většinou podává 1 tableta o síle 40 miligramů 1x denně. Dříve se doporučovalo podávání večer, nyní se spíše doporučuje podávání v ranních hodinách.
 
 
Nevýhody: Manar má minimum vedlejších účinků, někdy se mohou objevit neurčité obtíže jako je plynatost, pocity plnosti a zácpa.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů