Lognif je lék, který se využívá k terapii roztroušené sklerózy a jeho účinnou složkou je sloučenina fingolimod.

 

Princip: Fingolimod je imunomodulační sloučenina, která mění vlastnosti imunitního systému. Fingolimod přesněji řečeno ovlivňuje lymfocyty a různými mechanizmy působí proti jejich podílu na rozvoji autoimunitní reakce v oblasti mozku a míchy. Důsledkem je oslabení imunitního systému.

 

Využití: Lognif se používá k terapii některých forem roztroušené sklerózy. Typicky jde o tzv. relabující-remitentní formu, u které se střídají epizody vzplanutí (relaps) a období klidu (remise).

 

Podávání: Lognif se vyrábí v podobě tobolek o síle 0,5 miligramu a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tobolka denně. Užívání léku bez přesného doporučení specialisty je pochopitelně zakázáno.

 

Nevýhody: Lognif poměrně často způsobuje bolesti hlavy, trávicí potíže, zvýšení jaterních testů a únavu. Bylo zjištěno, že někteří uživatele léku častěji trpěli výskytem kožních nádorů. U některých pacientů užívajících lék bylo pozorováno zpomalení srdeční činnosti a vznik častějších infekcí. Nepříjemným, i když naštěstí vzácnějším, vedlejším účinkem je i riziko vzniku makulárního edému (otok oblasti sítnice, kde je nejostřejší vidění) se vznikem poruchy zraku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů