Lodronat je lék předepisovaný u onemocnění postihujících kosti, který patří mezi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je sloučenina klodronát.

 

Princip: Klodronát působí v kostech, kde tlumí aktivitu tzv. osteoklastů, což jsou buňky odbourávající kostní hmotu. Kromě toho klodronát zlepšuje mineralizaci kostí a v krvi může pomoci snižovat hladinu vápníku.

 

Využití: Lodronat se podává u nádorových stavů s kostními metastázami jako prevence patologických zlomenin a v terapii zvýšené hladiny vápníku v krvi. Bisfosfonáty obecně se kromě toho používají i u stavů spojených s řídnutím kostí (osteoporóza u žen po menopauze), ale v této indikaci podáváme spíše jiné přípravky.

 

Podávání: Lodronat se vyrábí v tabletách o síle 520 miligramů a smí být užíván jen dle přesného doporučení lékaře. Běžná denní dávka pro dospělého člověka jsou dvě tablety denně. Tato dávka může být podle potřeby ponížena, nebo dále navýšena.

 

Nevýhody: Lodronat může způsobit různé trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zvracení) a někdy se po užití objeví zvýšená teplota s bolestmi svalů, kostí a kloubů. U některých dlouhodobějších uživatelů se objevily oční záněty a vzácně i alergické reakce. Tablety by měly být po polknutí zapité vodou, protože mohou způsobovat záněty jícnu. Nepříjemnou komplikací terapie bisfosfonáty jsou osteonekrózy, tj. ložiskové odumírání kostní hmoty. Typická je zejména osteonekróza čelisti. V některých případech mohou bisfosfonáty zaúčinkovat příliš silně a způsobit pokles vápníku v krvi se vznikem křečí a různých poruch rytmu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů