Lodotra je lék, který patří mezi syntetické kortikoidy (tzn. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Jeho účinnou složkou je sloučenina prednison.

 

Princip: Prednison tlumí funkci imunitního systému na více úrovních a působí protizánětlivě. Brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů.

 

Využití: Lodotra se může použít v situacích, kdy chceme tlumit imunitní systém a zánětlivou odpověď. Typickou indikací jsou některé těžší formy revmatoidní artritidy, což je jedna z nejčastějších autoimunitních nemocí postihujících klouby.

 

Podávání: Lodotra se vyrábí ve formě tablet s řízeným uvolňováním o síle 1-5 miligramů. Dávka je striktně individuální a většinou se v úvodu pohybuje okolo 10 miligramů denně. Ideální doba podání je ráno. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, ale postupné ponižování dávky. Lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí předepisujícího lékaře!

 

Nevýhody: Lodotra má při dlouhodobém užívání celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů