Livial je lék předepisovaný v některých případech u žen po menopauze a jeho účinná látka je sloučenina tibolon.
 
Princip: Tibolon je sloučenina hormonálního charakteru, která v organizmu působí na řadu tkání podobně jako ženské pohlavní hormony (estrogen a progesteron).
 
 
Využití: Livial je předepisován u některých žen po přechodu k prevenci obtíží souvisejících s menopauzou včetně zvýšeného rizika osteoporózy. Preparát má svá rizika, a proto musí být jeho předepsání zváženo zkušeným lékařem.
 
 
Podávání: Livial nesmí být užíván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře. Běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta o síle 2,5 miligramu denně. Při podávání ženě po přirozené menopauze se zahajuje užívání přípravku 12 měsíců od poslední menstruace.
 
 
Nevýhody: Livial zvyšuje riziko některých onemocnění jako je ischemická mozková příhoda a vznik hluboké žilní trombózy a plicní embolie. U ženy užívající přípravek se může objevit slabé gynekologické krvácení, trávicí obtíže, bolesti hlavy a různé alergické reakce. Z nádorových chorob byl u uživatelek přípravku pozorován zvýšený výskyt rakoviny prsu a některých dalších nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů