Liprolog Basal je lék, který patří do skupiny inzulinů. Účinnou látkou je synteticky vyráběný inzulinový analog inzulin lispro, který je navíc upraven přidáním protaminsulfátu a zinku.
 
Princip: Synteticky vyráběný inzulinový analog má odlišné chemické složení (pořadí aminokyselin) než inzulin produkovaný buňkami slinivky břišní. Tyto změny ovlivňují jeho vlastnosti a zrychlují jeho účinek. V tomto případě jde nicméně o izofan zmíněného inzulinu – po přidání protaminsulfátu a zinku dochází k prodloužení poločasu účinku inzulinu lispro, který se svými vlastnostmi začne blížit dlouze působícím humánním inzulinům (jako je např. Insulatard).
 
 
Využití: Liprolog Basal je určen k léčbě cukrovky k udržení normální hladiny krevního cukru a jako prevence hyperglykémie. Liprolog Basal je v rámci pravidelné inzulinoterapie obvykle aplikován 1x denně (ráno nebo večer) a bývá často kombinován s krátce působícím inzulinem, který je aplikován před jídlem. Typicky u cukrovky 2. typu často najdeme kombinace inzulinu s perorálními antidiabetiky.
 
 
Podávání: Liprolog Basal se vyrábí v podobě vodné suspenze, která se aplikuje injekčně podkožně (břicho, stehno, hýždě). Dávkování je dáno v mezinárodních jednotkách (IU – International Units) a konkrétní podávaná dávka je vždy přísně individuální.
 
 
Nevýhody: Hlavním nežádoucím účinkem inzulinů je příliš silný pokles krevního cukru, tj. hypoglykémie. Obvykle je důvodem nedostatečný přísun potravy, alkoholový exces, nebo nadměrná fyzická aktivita. Hypoglykémie může být velmi nebezpečná a velice zákeřná je při užití dlouze a  velmi dlouze působícího inzulinu, nebo při kombinaci inzulinu s perorálními antidiabetiky. V takových případech se totiž může opakovat i po zdánlivém zlepšení stavu. Kromě toho se může na podávaný inzulin vytvořit alergická reakce a při dlouhodobé podkožní aplikaci může dojít k poškození tukové vrstvy v místech vpichů (inzulinová lipodystrofie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů