Lipertance je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje tři účinné sloučeniny - atorvastatin, perindopril a amlodipin.

 

Princip: Atorvastatin (patří mezi statiny) pomáhá blokovat tvorbu cholesterolu v organizmu, čímž snižuje jeho hladinu v krvi a brání procesu aterosklerózy. Perindopril (patří mezi ACE-Inhibitory) v těle blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin. Amlodipin (patří mezi blokátory kalciových kanálů) má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi. Tento efekt opět snižuje krevní tlak.

 

Využití: Preparát Lipertance má smysl u pacientů, kteří užívají (nebo by měli užívat) všechny tři zmíněné sloučeniny. Díky jejich přítomnosti v jednom preparátu odpadá nutnost brát více tablet a to zlepšuje ochotu pacienta k pravidelnému užívání léku. Typickým uživatelem je člověk s vysokým tlakem a vysokým cholesterolem. Díky přítomnému amlodipinu a perindoprilu se lék ideálně hodí pro pacienty se stabilními formami ischemické choroby srdeční a pro nemocné s vysokým tlakem a chorobami ledvin.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí lék nesmí být užíván. Lipertance se vyrábí v podobě tablet o různých silách. Nejslabší forma je 10/5/5 miligramů (10 mg atorvastatinu + 5 mg perindoprilu + 5 mg amlodipinu) a nejsilnější forma je 40/10/10 miligramů (40 mg atorvastatinu + 10 mg perindoprilu + 10 mg amlodipinu). Běžnou dávkou pro dospělého člověka je 1 tableta denně.

 

Nevýhody: U přípravku se mohou vyskytnout nežádoucí účinky všech 3 přítomných sloučenin. Atorvastatin může způsobit zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Perindopril může způsobit přílišné snížení krevního tlaku. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Léky obsahující ACE-Inhibitor by neměly být podávány těhotným ženám pro riziko poškození plodu. Amlodipin může kromě již výše zmíněného nízkého tlaku vyvolat bolesti hlavyotoky dolních končetin, které jsou asi nejtypičtějším nežádoucím účinkem blokátorů kalciových kanálů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů