Lipanor je lék ze skupiny tzv. fibrátů, které se řadí mezi léky na zvýšené tuky a cholesterol. Účinnou složkou léku je sloučenina ciprofibrát.

 

Princip: Ciprofibrát působí na metabolizmus organizmu, pomáhá snižovat hladinu tuků (triacylglycerolů) v těle a napomáhá zvýšení koncentrace „dobrého“ cholesterolu.

 

Využití: Lipanor se využívá u stavů, kdy nalézáme zvýšené hodnoty tuků a škodlivého cholesterolu, přičemž zvýšení tuků je dominujícím problémem. Detaily o těchto nemocech si přečtěte v textu o vysokém cholesterolu.

 

Podávání: Závisí na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí lék být užíván. Lipanor se vyrábí v podobě tobolek o síle 100 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tobolka denně.

 

Nevýhody: Podobně jako u statinů bylo i zde pozorováno možné zvýšení jaterních testů a bolesti svalů, ve vzácných případech rabdomyolýza. Z toho důvodu by měli být pacienti nově užívající fibrát zkontrolováni. Poměrně časté jsou i fibrátů trávicí obtíže, jako je nechutenství, plynatost a průjem. Nedoporučuje se podávání u těhotných a kojících žen.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů