Levofloxacin patří mezi antibiotika ze skupiny fluorchinolonů a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina levofloxacin.

 

Princip: Levofloxacin blokuje některé enzymy, které jsou nutné k tvorbě a opravě bakteriální DNA. Díky tomu je narušena schopnost bakterií se množit. Antibitotikum je schopno svým efektem nejen bránit množení bakterií, ale i je přímo zabíjet.

 

Využití: Preparát Levofloxacin bývá využíván v léčbě bakteriálních infekcí dýchacích cest včetně zánětů dutin, akutních zánětů průdušek a zápalů plic. Užít jej lze i u některých těžších forem hnisavých infekcí kůže a u infekcí močových cest

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. V tabletové formě se Levofloxacin u dospělého člověka podává 1x denně v dávce 250-500 miligramů. Dávkování je přísně individuální, celková doba užívání bývá 7-10 dnů. Kromě tablet existuje lék i v podobě infuzního roztoku k nitrožilnímu podání.

 

Nevýhody: Nežádoucím účinkům antibiotik jsem věnoval celý text, který najdete zde. Levofloxacin nejčastěji vyvolává alergie a trávicí obtíže. Vzhledem k možnému nežádoucímu efektu na vývoj kloubů by neměl být podáván těhotným a kojícím ženám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů