Lerivon je modernější lék ze skupiny antidepresiv. Jeho účinnou látkou je sloučenina mianserin.

 

Princip: Mianserin má vliv na neuromediátory v mozku. Neuromediátory jsou látky, které pomáhají přenášet vzruchy mezi neurony a řady psychiatrických nemocí je do značné míry daná jejich nerovnováhou, kterou se pomocí antidepresiv snažíme vychýlit do přijatelných mezí. Mianserin účinkuje zejména na neuromediátory serotonin a noradrenalin.

 

Využití: Lerivon se používá k léčbě depresivních stavů a úzkostných poruch. Mezi tyto choroby patří například deprese, maniodepresivní psychóza, některé fobie, panická porucha, obsedantně-kompulzivní choroba a další. Předpisujícím lékařem je obvykle ošetřující psychiatr.

 

Dávkování: Lerivon se vyrábí ve formě tablet o síle 10, 30 a 60 miligramů a u dospělých lidí se na začátku léčby klasicky užívá jedna tableta o síle 30 miligramů denně. Lék je pouze na lékařský předpis a neměl by být užíván bez vědomí lékaře.

 

Nevýhody: Mohou se objevit různé nežádoucí účinky podobně jako u jiných antidepresiv, (viz příslušný text), i když Lerivon je typický nižším výskytem vedlejších účinků. Někdy byly popisovány mimovolní pohyby, změny chování, nadměrná aktivita, zvýšení jaterních testů, poruchy tvorby bílých krvinek a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů