Lerichův syndrom [Leričův] je termín popisující formu ischemické choroby dolních končetin, která nicméně obsahuje oblast břišní aorty před jejím rozdvojením. Vznikají tak poměrně charakteristické příznaky, které svému nositeli způsobují nepříjemné obtíže.

 

Příčiny

Podobně jako u klasických forem ischemické choroby dolních končetin (ICHDK) je i v případě Lerichova syndromu na vině ateroskleróza, která způsobuje postupné zužování cév. O ateroskleróze a jejích rizikových faktorech si můžete přečíst v příslušném textu.

 

 

Projevy

Příznaky vychází z místa postižení. Dochází k zúžení aorty nad jejím rozdělením na iliacké tepny. Každá iliacká tepna se rozdělí na zevní iliackou tepnu, jejíž větve vyživují celou nohu, a na vnitřní iliackou tepnu, která vyživuje tkáně a orgány pánve. Nedostatek krve tekoucí do iliackých tepen vyvolá příznaky. Ty zahrnují klaudikační bolesti dolních končetin, které jsou však abnormálně vysoko a postihují i hýždě a oblasti kyčlí. Kromě toho jsou špatně hmatné až nehmatné pulsace tepen v tříslech a u mužů se objevují poruchy erekce vlivem nedostatečného prokrvení pánve. Samozřejmě se vyskytují i další příznaky ICHDK jako je narušené hojení ran, zvýšené riziko vzniku gangrény a kritické končetinové ischémie.

 

 

Diagnostika

Kromě obtíží nemocného najdeme špatně hmatný až nehmatný puls na tepnách dolních končetin, při změření kotníkových tlaků budou tyto velmi nízké stejně jako u jiných forem ICHDK. Ultrazvuk s dopplerovským vyšetřením prokáže nedostatečný tok krve v tepnách. Přesné místo a rozsah zúžení lze určit pomocí CT angiografie nebo angiografie.

 

 

Léčba

Léčba zahrnuje zákaz kouření, užívání slabších léků na ředění krve a léků proti cholesterolu (statiny). Tato konzervativní léčba nicméně u Lerichova syndromu nebývá dostatečná a je nutné provést endovaskulární zákrok* s angioplastikou a implantací speciálních stentů, které zúžené místo rozšíří. Chirurgickou eventualitou je vytvoření cévní spojky (bypassu) přemosťující místo zúžení.

 

* Při endovaskulárním zákroku se nabodne některá z tepen těla a pracovní nástroje jsou do místa určení vsunuty vnitřkem této tepny.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů