Antimykotika jsou pestrou skupinou léků, které mají jedno společné - účinkují proti infekčním onemocněním způsobeným plísněmi. Plísně jsou parazitické houby, které většinou nepůsobí závažné choroby, nejčastěji se vyskytují kvasinky. Vážné plísňové infekce vznikají u lidí s oslabenou imunitou a tito lidé mohou být plísní i usmrceni.

 

Efekt antimykotik
Účinné sloučeniny antimykotik obvykle účinkují na cytoplazmatickou membránu na povrchu plísní. Častým mechanizmem účinku je narušení některých enzymů potřebných pro syntézu složek této membrány. Důsledkem je narušení schopnosti plísní růst a množit se, což usnadňuje jejich likvidaci imunitním systémem. Některé léky zvyšují propustnost cytoplazmatické membrány, což plísně poškozuje také.

 

Využití
Antimykotika využíváme v léčbě řady plísňových infekcí od banálních po ty velmi závažné. Z běžných plísňových nemocí může jít o slizniční kvasinkové infekce (kvasinkové infekce dutiny ústní, kvasinkový zánět jícnu, kvasinkové infekce pochvy), kvasinkové infekce hlubokých tkání, plísňové infekce kůže a plísně nehtů. Z méně častých infekcí mohou být antimykotika použita například u kryptokokových infekcí (kryptokoková meningitida), u mukormykózy, u aspergilových infekcí, při pneumocystových infekcích, u histoplazmózy a blastomykózy.

V některých případech se mohou antimykotika podávat i preventivně pacientům se silně oslabenou imunitou.

 

Účinné látky
 
Flukonazol - Léky s touto účinnou látkou jsou běžně používané. Příkladem jsou medikamenty jako Apo-Fluconazol, Fluconazol, Flukonazol, Forcan, Diflucan a Mycomax.
 
Ketokonazol - Nejvíce používaným lékem obsahujícím ketokonazol je Nizoral.
 
Klotrimazol - Tato sloučenina je obsažena v lécích jako je Canesten, Candibene, Imazol, Clotrimazol, Jenamazol, Imacort, apod.
 
Amfotericin B - Běžně se nepoužívá a je vyhrazen pro závažné plísňové infekce. Příkladem je lék Abelcet.

Terbinafin - Najdeme jej v lécích jako je Terfimed, Terbinafin a Lamisil.

Nystatin - Vyskytuje se v lécích jako je Macmiror, Fungicidin a Polygynax.
 
Ekonazol - Najdeme jej v krému Pevaryl

Amorolfin - Nachází se v laku na nehty Loceryl

Flutrimazol - Nachází se v přípravku Micetal

Ciklopirox-olamin - Nachází se např. v přípravku Batrafen

 

Podávání
Preparáty mohou být podávány systémově, nebo lokálně. Systémové podávání může být v podobě tablet, nebo nitrožilních infúzí. Nitrožilní podávání antimykotik je nicméně málo časté a je vyhrazeno spíše pro závažnější infekce. Zřejmě nejčastější je lokální aplikace antimykotik v podobě krémů, mastí a vaginálních tobolek k terapii slizničních a kožních plísní.

 

Nevýhody: O konkrétních vedlejších účincích si přečtěte v příslušných textech o jednotlivých lécích. Zde uveďme, že antimykotika užívaná v tabletách, či infúzích mají výrazně více vedlejších účinků než antimykotika užívaná lokálně (masti, krémy, spreje, vaginální tobolky, apod.).

Poměrně běžné jsou trávicí obtíže jako je nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky. Antimykotika mohou mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí, které mohou mít i podobu anafylaktického šoku.

Masti, krémy, spreje a vaginální tobolky mají mnohem méně nežádoucích účinků. Dominují příznaky kožního a slizničního podráždění se zarudnutím a svěděním, nebo podobně vyhlížející lokální alergické reakce.


Zdroje
https://www.dentalcare.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů