Tento text je doplněním článku o alergii, který si doporučuji přečíst také. Najdete v něm popis průběhu alergické reakce a mnoho dalších informací.

 

Antihistaminika
Nejčastěji používané léky tlumící alergické reakce se označují jako tzv. antihistaminika. Jejich název je odvozen od jejich schopnosti blokovat v našem organismu účinek sloučeniny histamin. Histamin se po kontaktu našeho imunitního systému s alergenem (látka vyvolávající alergii) uvolní z buněk a spustí alergickou reakci. Je-li zablokován účinek histaminu, dojde i k utlumení alergické reakce. Nenechte se mýlit, ačkoliv  se vám slovo antihistaminikum může zdát neznámé, nejspíše tyto léky vy nebo někdo vám blízký užíváte.
 

Skupiny antihistaminik
S postupem času se vyvíjí nové a nové generace těchto protialergických léků, přičemž novější generace účinněji tlumí alergii, a přitom mají méně nežádoucích účinků než jejich předchůdci. V současné době jsou v běžném užívání 3 generace léků. Detaildy si přečtěte v příslušném textu.

 

 

Jiné léky proti alergii

Kromě antihistaminik se užívají i jiná léčiva, a to zejména v rámci akutní pomoci u těžkých alergií, zejména pak u anafylaktického šoku. Využít v takovém případě lze Adrenalin aplikovaný do svalu nebo nitrožilní dávku kortikoidů - rychlou dávku v injekci nebo pomalejší aplikaci v infuzi. Vzhledem k četným nežádoucím účinkům při trvalém užívání je místo pro kortikoidy právě ve zvládání akutních stavů a při běžných alergických projevech je zcela nahrazují antihistaminika.


Zdroje
http://mottest.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů