Lansoprazol je lék patřící do skupiny blokátorů protonové pumpy, což jsou efektivní léky proti překyselení žaludku. Účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina lansoprazol.

 

Princip: Účinná látka přípravku blokuje protonovou pumpu v buňkách žaludeční sliznice, která se podílí na sekreci žaludeční kyseliny. Žaludeční kyselina se proto nedostává do žaludku a žaludeční kyselost se snižuje.

 

 

Využití: Lansoprazol a jemu podobné léky se využívají ve všech situacích, kdy nám vadí nadměrná tvorba žaludeční kyseliny. Jsou to zejména žaludeční vředy a jejich komplikace, prevence vzniku vředů, těžší záněty jícnupálení žáhy a vzácný Zollinger-Ellisonův syndrom. Blokátory protonové pumpy se užívají i jako součást léčby žaludeční infekce Helicobacterem Pylori spolu s antibiotiky.

 

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, který zvažuje konkrétní případ a indikaci. V tabletové formě se většinou podává jedna tableta denně o síle 15 nebo 30 miligramů. Dříve se doporučovalo podávání večer, nyní se spíše doporučuje podávání v ranních hodinách.

 

 

Nevýhody: Lansoprazol má minimum vedlejších účinků, někdy se mohou objevit neurčité obtíže, jako je plynatost, pocity plnosti a zácpa. Kombinace preparátu s některými léky může měnit jejich hladinu v krvi, při současném užívání Digoxinu je vhodné častěji monitorovat jeho hladinu v krvi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů