Kýchání lze považovat za obranný reflex, který slouží k čištění horních cest dýchacích. Je proto celkem logické, že kýchání vzniká při dráždění sliznice dutiny nosní. Většina příčin není nijak závažných.

 

Příčiny

1. Infekční rýma - Většinou jde o virózy, kdy infekční zánět sliznice způsobuje tvorbu hlenu, který je vykýcháván a vysmrkáván. Stav obvykle trvá 5-7 dnů a dochází při něm běžně k dočasné poruše čichu.

 

2. Alergická rýma - V tomto případě je kýchání důsledkem alergické zánětlivé reakce nosní sliznice na vdechnutí nějakého alergenu. Může se jednat o pyly, prach, roztoče nebo jiné drobné částečky přítomné ve vzduchu. Obtíže většinou poměrně rychle ustoupí.

 

3. Zánět dutin - Kýchání se objevuje při zánětu vedlejších nosních dutin, často jsou vysmrkávány nazelenalé hleny nebo přímo hnis. Stav je nepříjemný a bývá doprovázen zvýšenou teplotou, kašlem a bolestmi v obličejové části hlavy v místě postižených dutin.

 

4. Vdechnutí dráždivých sloučenin - Jakékoliv vdechnuté látky, které umí podráždit sliznici v dutině nosní, mohou způsobit silné kýchání. Patří sem celá řada sloučenin od koření po dráždivé plyny.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://medlineplus.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů