Nález krve ve spermatu by měl být považován za vážný příznak a měl by vést k návštěvě urologa. Možných příčin tohoto stavu je celá řada.

 

Příčiny:

1. Poranění - K poranění mužských pohlavních cest může dojít například při příliš vášnivém sexu a méně standardních sexuálních polohách. Kromě bolesti se pak v ejakulátu může objevit i malé množství krve.

 

2. Infekční procesy - Záněty mužského pohlavního traktu se mohou projevit krvácením a krev se může objevit v moči i v ejakulátu. Tato skupina chorob zahrnuje záněty prostaty, záněty močové trubice a záněty nadvarlat. Patří sem i některé sexuálně přenosné choroby, jako je například kapavka a chlamydiové infekce postihující močovou trubici.

 

3. Lékařské zákroky - Krev ve spermatu se může objevit v odstupu několika dnů po provedení biopsie prostaty. Biopsie v tomto případě znamená opakované bodnutí do prostaty jehlou a to může způsobit krvácení tkáně.

 

4. Rakovina - Nádorové procesy se jen vzácně projevují krví ve spermatu. Může jít o rakovinu prostaty, rakovinu varlat a některé tumory vylučovacího traktu, jako je například rakovina močového měchýře.

 

5. Poruchy krevní srážlivosti - Všechny krvácivé stavy mohou být spojeny s krvácením do mužského pohlavního ústrojí, nicméně mnohem častěji se objeví jiné symptomy (krev ve stolici, krev v moči, krvácení z dásní, krvácení z nosu apod.).


Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů