Koro je značně bizarní psychiatrická porucha, která se u nás příliš často nevyskytuje, je však popisována v Africe a v Asii (především Čína a Indonésie). Nepleťme si ji s podobně znějící infekční chorobou kuru, s níž nemá s koro nic společného.

Příčiny: Příčiny vzniku choroby nejsou zcela známé, zřejmě jde o důsledek určité psychické nestability a sexuálních problémů, které mohou být kombinované s nedostatečným sexuálním vzděláním a různými předsudky a pověrami.
 

Projevy: Koro se projevuje strachem ze zmenšování zevních pohlavních orgánů (u muže jde o penis, u ženy o stydké pysky) a jejich zanořováním do těla. Kromě pocitu zmenšování se mohou objevit i pocity změny tvaru a deformace pohlavních orgánů. Postižený jedinec má strach, že pohlavní orgán nakonec zcela zmizí, někdy je tento pocit doprovázen akutním strachem ze smrti. Někdy si člověk trpící poruchou snaží zevní pohlavní orgán přidržovat, jindy ho různými prostředky fixuje ke kůži.

 
Diagnostika: Diagnózu lze určit na základě pacientových obtíží, které zjistí psychiatr při komplexnějším pohovoru. Samozřejmě je vhodné i vyšetření urologem, které má vyloučit nepsychiatrická onemocnění penisu, zejména tzv. Peyronieho chorobu.
 
 
Terapie: Koro vyžaduje zejména psychiatrickou péči, která má obvykle podobu dlouhodobější psychoterapie spojené v případě potřeby s poučením v oblasti anatomie a sexuologie. V případě potřeby může být nutné podávání léků proti úzkosti nebo antidepresiv.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů