Skip to main content
 


Ketesse

Ketesse je preparát, který patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky. Jeho účinnou složkou je sloučenina dexketoprofen.
 
Princip: Dexketoprofen díky blokování enzymu cyklooxygenázy poměrně účinně tlumí zánětlivé procesy, lehce snižuje zvýšenou teplotu a především tlumí bolest.
 
 
Využití: Ketesse se užívá zejména v terapii bolesti, která má nižší až střední intenzitu. Typickým příkladem jsou ortopedické bolesti (akutní záchvaty dny, záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatické nemoci, stavy po úrazech apod.), bolesti hlavy, migrény, bolestivá menstruace a bolesti zubů.
 
 
Podávání: Ketesse se vyrábí ve více formách. Klasická tabletová forma má sílu 12,5 a 25 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta při obtížích, přičemž celková denní dávka by neměla přesáhnout 75 miligramů přípravku. Kromě tablet se prostředek vyrábí i v podobě granulek pro přípravu roztoku k vypití a v podobě injekcí, která může být aplikována nitrosvalově nebo nitrožilně.
 
 
Nevýhody: Ketesse užívaný v tabletách (nebo injekčně) může způsobit trávicí obtíže, nevolnost, nechutenství, pálení žáhy a někdy i zvracení. Při dlouhodobějším užívání je vyšší riziko žaludečních vředů a krvácení do trávicího traktu. Po podání preparátu nelze vyloučit ani alergické reakce.
 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů