Kastel je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny - rosuvastatin a ramipril.

 

Princip: Rosuvastatin (patří mezi statiny) pomáhá blokovat tvorbu cholesterolu v organizmu, čímž snižuje jeho hladinu v krvi a brání procesu aterosklerózy. Ramipril (patří mezi ACE-Inhibitory) v těle blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzinu II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin.

 

Využití: Preparát Kastel má smysl u pacientů, kteří potřebují léčit tlak i cholesterol. Díky přítomnosti obou sloučenin v jednom preparátu odpadá nutnost brát více tablet a to zlepšuje ochotu pacienta k pravidelnému užívání léku. Typickým uživatelem je člověk s vysokým tlakem a vysokým cholesterolem. Díky přítomnému ramiprilu se lék ideálně hodí i pro pacienty se stabilními formami ischemické choroby srdeční a pro nemocné s vysokým tlakem a chorobami ledvin.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí lék nesmí být užíván. Kastel se vyrábí v podobě tablet o různých silách. Nejslabší forma je 10/5 miligramů (10 mg rosuvastatinu + 5 mg ramiprillu) a nejsilnější je 20/10 miligramů (20 mg rosuvastatinu + 10 mg ramiprilu). Běžnou dávkou pro dospělého člověka je 1 tableta denně.

 

Nevýhody: U přípravku se mohou vyskytnout nežádoucí účinky obou přítomných sloučenin. Rosuvastatin může způsobit zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Ramipril může způsobit přílišné snížení krevního tlaku. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Léky obsahující ACE-Inhibitor by neměly být podávány těhotným ženám pro riziko poškození plodu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů