Kardegic [Kardedžik] je jeden z léků na ředění krve. Řadí se mezi léky známé jako antiagregancia, které ovlivňují krevní destičky. Účinnou sloučeninou preparátu je derivát kyseliny acetylsalicylové.

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci některých enzymů. V malých dávkách narušuje funkci krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti.

 

Využití: Využíváme protisrážlivých účinků  léku. Kardegic se podává akutně u srdečního infarktu a u nově vzniklé nebo zhoršené angině pectoris.

 

Podávání: Kardegic se podává nitrožilně, obvykle ve vozech RZP nebo na ambulanci, kam nemocný přichází. Jde tedy o akutně podávaný lék, aplikovaná dávka obsahuje 500 miligramů účinné látky.

 

Nevýhody: Kardegic podobně jako jemu příbuzné léky mohou poměrně logicky zvýšit riziko krvácivých stavů, vzhledem k jeho nárazovému akutnímu využití však nežádoucí účinky většinou nepozorujeme.

 

Pozn.: Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů