Skip to main content
 


Kardegic

Kardegic [Kardedžik] je jeden z léků na ředění krve. Řadí se mezi léky známé jako antiagregancia, které ovlivňují krevní destičky. Účinnou sloučeninou preparátu je derivát kyseliny acetylsalicylové.

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci některých enzymů. V malých dávkách narušuje funkci krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti.

 

 

Využití: Využíváme protisrážlivých účinků  léku. Kardegic se podává akutně u srdečního infarktu a u nově vzniklé nebo zhoršené angině pectoris.

 

 

Podávání: Kardegic se podává nitrožilně, obvykle ve vozech RZP nebo na ambulanci, kam nemocný přichází. Jde tedy o akutně podávaný lék, aplikovaná dávka obsahuje 500 miligramů účinné látky.

 

 

Nevýhody: Kardegic podobně jako jemu příbuzné léky mohou poměrně logicky zvýšit riziko krvácivých stavů, vzhledem k jeho nárazovému akutnímu využití však nežádoucí účinky většinou nepozorujeme.

 

Pozn: Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.

 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů