Kalnormin je lék, který užívá mnoho pacientů. Účinnou látkou je sloučenina chlorid draselný (KCl).

 

Princip: Chlorid draselný obsahuje draslík, který naše tělo potřebuje. V krvi se sice draslíku oproti jiným důležitým iontům vyskytuje poměrně málo, to je však více než vyrovnáno velmi vysokou koncentrací draslíku uvnitř buněk.

 

Využití: Kalnormin podáváme lidem, kteří mají z nějakého důvodu nedostatek draslíku, což zjistíme při odběru krve. Nízká koncentrace draslíku v krvi se označuje jako hypokalémie a může člověka ohrozit poruchami rytmu (viz příslušný text).

 

Podávání: Kalnormin by měl být užíván pouze dle doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 1000 miligramů a běžná dávka u dospělého pacienta jsou 1-3 tablety denně podle toho, kolik draslíku potřebujeme doplnit.

 

Nevýhody: Kalnorminem se lze předávkovat za vzniku nebezpečné hyperkalémie (vysoká koncentrace draslíku v krvi), a proto by měla být pacientovi nově užívajícímu tento lék v čase zkontrolována sérová hladina draslíku. Vyšší riziko hyperkalémie je u lidí s chronickým selháváním ledvin a u lidí užívajících léky jako jsou ACE-inhibitory a diuretikum spironolakton (např. lék Verospiron). Draslík obsažený v tabletce je dost agresivní vůči sliznici jícnu, a proto by tablety měly být vždy užity vsedě a zapity vodou. Jinak hrozí poškození sliznice jícnu se vznikem chemického zánětu. Kromě toho může draslík způsobit trávicí obtíže, jako je nechutenství, pocit plného žaludku a bolesti břicha.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů