Jumex je lék předepisovaný neurology, který patří mezi tzv. antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina selegilin.

 

Princip: Selegilin je látka, která dokáže zablokovat enzym monoaminooxidáza B. Tento enzym rozkládá dopamin a jeho zablokování tak pomáhá zvýšit v mozku uživatele množství dopaminu. A je to právě nedostatek dopaminu, který způsobuje Parkinsonovu nemoc.

 

Využití: Jumex je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát se hodí spíše v prvních lehkých stádiích nemoci, jinak je nutné jej kombinovat s jinými antiparkinsoniky. Kromě toho byl prokázán efekt léku i u pacientů s Alzheimerovou nemocí.

 

Podávání: Jumex smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 5 miligramů. Běžná denní dávka pro dospělého člověka je 1-2 tablety.

 

Nevýhody: Jumex je většinou velice dobře snášen, ale může i tak se mohou objevit různé nežádoucí účinky. Preparát může vyvolat trávicí obtíže (nechutenství, zácpa, zvracení), pocity sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, změny chování).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů