Jentadueto patří mezi kombinované preparáty užívané k léčbě cukrovky, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu jsou sloučeniny metformin a linagliptin.

 

Princip: Metformin má více mechanizmů účinku. Zvyšuje citlivost tkání na inzulin (tj. snižuje rezistenci vůči inzulinu), tím zlepší využití krevního cukru a způsobí jeho pokles. Kromě toho snižuje tvorbu cukrů v játrech. Linagliptin patří mezi tzv. DPP inhibitory. Zjednodušeně řečeno působí poměrně komplexně na metabolizmus inzulinu a krevních cukrů a tím způsobí snížení krevního cukru nalačno i po jídle. Účinky obou látek se vzájemně doplňují.

 

Využití: Jentadueto se předepisuje v léčbě cukrovky 2. typu, velmi dobře účinkuje u obézních nemocných. Preparát se často podává samotný, ale může být kombinován s jinými PADy nebo s některým inzulinem..

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o diabetologa.  Preparát Jentadueto se vyrábí v podobě tablet o síle 2,5/850 a 2,5/1000 miligramů ( tj. 2,5 miligramu linagliptinu a 850-1000 miligramů metforminu). Běžná dávka pro dospělého člověka je 1-2 tablety denně a začíná se spíše slabší formou preparátu. Maximální celková denní dávka by neměla překročit 5 miligramů linagliptinu a 2000 miligramů metforminu.

 

Nevýhody: Podobně jako ostatní PADy může i Jentadueto způsobit hypoglykémii, nicméně riziko je u tohoto preparátu nižší. Řada pacientů popisuje na začátku užívání léku různé trávicí obtíže, nechutenství a průjmy, většinou však rychle odezní. Nebezpečné může být podávání léku obsahujícího metformin pacientovi s akutním selháním ledvin nebo u těžších forem chronického ledvinného selhávání. V takovém případě totiž může vyvolat rozvrat vnitřního prostředí (odborně laktátová acidóza) a smrt.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů