Jeffersonova zlomenina je velice nepříjemný typ kostní zlomeniny, jde totiž o tříštivou zlomeninu prvního krčního obratle (tzv. atlas, C1), která může být doprovázena poškozením krční míchy. U Jeffersonovy zlomeniny je přítomno zlomení předního i zadního oblouku obratle, často bývá i vícečetné.
 
Příčiny: Příčinou je obvykle úraz s působením zevní síly na obratel ve směru „shora“. Typickým příkladem je skok do neznámé (příliš mělké) vody, při kterém člověk narazí hlavou do dna.
 

Projevy: Podobně jako jiné zlomeniny se Jeffersonova fraktura projevuje bolestí. Dobrou zprávou je, že míšní kanál je v oblasti krčních obratlů poměrně široký a díky tomu není při Jeffersonově zlomenině typické míšní poškození. Může se nicméně objevit, pokud se některý z úlomků vysune příliš hluboko do míšního kanálu. V takovém případě mohou být důsledky hrozivé, protože poraněný úsek míchy je velice vysoko – následky mohou zahrnovat ochrnutí nohou a trupu, ochrnutí na všechny končetiny, nebo dokonce náhlou smrt.
 
 
Diagnostika: Diagnózu lze stanovit na základě rentgenového snímku, přesnější zhodnocení zranění a jeho vztahu k okolním anatomickým strukturám umožňuje CT vyšetření nebo magnetická rezonance.
 
 
Terapie: Jeffersonova zlomenina není v drtivé většině případů indikací k chirurgickému zákroku a preferuje se konzervativní přístup s hojením za přísné imobilizace krční páteře speciální halo fixací (halo vesta). Operační zákrok může být zvolen tehdy, pokud je zlomenina vyhodnocena jako nestabilní, a hrozí-li poškození míchy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů