Iviverz je lék využívaný v infekčním lékařství, patří mezi antivirotika a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny abakavir a lamivudin.

 

Princip: Abakavir a lamivudin blokují enzym reverzní transkriptáza, který je nutný pro množení virových částic HIV virů.

 

Využití: Preparát Iviverz je podáván pacientům s některými formami HIV infekce. Lék bývá součástí komplexních terapeutických režimů v kombinaci s dalšími léky.

 

Podávání: Iviverz se vyrábí v podobě tablet o síle 600/300 miligramů (600 mg abakaviru a 300 mg lamivudinu) a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně. Užívání preparátu bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Iviverz může způsobit nežádoucí účinky typické pro abakavir i lamivudin. Abakavir způsobuje trávicí obtíže, zvýšenou teplotu, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti svalů, alergické reakce, zvýšení jaterních testů, zhoršení ledvinných funkcí a mnohé další. Určité procento lidí má geneticky danou zvýšenou citlivost k abakaviru (hypersenzitivitu) a u nich mohou být nežádoucí účinky velice silné a někdy až život ohrožující. Lamivudin může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy a nechutenství.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů