Irumed je lék ze skupiny ACE-Inhibitorů, což jsou oblíbené léky na tlak. Účinnou složkou preparátu je sloučenina lisinopril.

 

Princip: Lisinopril zasahuje do metabolizmu a blokuje přeměnu sloučeniny angiotenzinu I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Lisinopril účinkuje poměrně rychle od podání a má dlouhý poločas účinku.

 

 

Využití: Irumed předepisujeme na na vysoký krevní tlak. Vzhledem k jeho pozitivním účinkům se předepisuje i u onemocnění srdečního svalu stavy po infarktech, různé kardiomyopatie včetně dilatační, angina pectoris apod.), u selhávání srdce a u onemocnění ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin).

 

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Nejčastěji se podává Irumed o síle 5-20 miligramů denně. Podávání je vhodné zahájit nižší dávkou a teprve postupně na tuto dávku navýšit, sníží se četnost nežádoucích účinků.

 

 

Nevýhody: Předávkování Irumedem nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů