Indapagamma [Indapagama] je lék ze skupiny diuretik. Účinnou látkou je sloučenina indapamid, kterou najdeme i v celé řadě kombinovaných preparátů určených k léčbě vysokého krevního tlaku.

 

Princip: Účinná látka preparátu působí na ledvinné kanálky a snižuje vstřebávání sodíku a dalších iontů, čímž se zvyšují ztráty iontů do moči, což vede i k větším ztrátám vody. Tím se vysvětluje odvodňovací efekt léku.

 

 

Využití: Hlavním využitím je léčba vysokého krevního tlaku. Výborná je zejména kombinace s léky ze skupiny ACE-Inhibitorů, proto najdeme celou řadu speciálních kombinovaných preparátů, jejichž tablety obsahují směs některého ACE-Inhibitoru a indapamidu.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, většinou se podává jedna tableta o síle 1.25 nebo 2.5 miligramů denně.

 

 

Nevýhody:Indapagamma většinou nemá zásadní nežádoucí účinky. Jako ostatní léky na tlak může za určitých okolností snížit krevní tlak příliš a způsobit slabost a kolapsové stavy. Kromě toho může vyvolat přílišné ztráty iontů do moči a tím rozvrat vnitřního prostředí (např. nízký draslík). Díky tomu, že je preparát slabší než jiná diuretika se s tímto problémem naštěstí nesetkáváme až tak často.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů