Incruse je lék využívaný zejména v plicním lékařství, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou je sloučenina umeklidinium-bromid.

 

Princip: Umeklidinium-bromid působí na hladkou svalovinu průdušek (přesněji na muskarinové receptory) a uvolňují ji, čímž se průdušky rozšíří.

 

Využití: Incruse má největší využití u plicní choroby známé jako CHOPN k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení CHOPN s dušností a kašlem. Při akutním zhoršení dáváme přednost spíše jiným preparátům.

 

Podávání: Přípravek Incruse by měl být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku, který se inhaluje pomocí speciálního dávkovacího inhalátoru. Běžná dávka pro dospělého člověka je inhalace jedné dávky denně.

 

Nevýhody: Incruse může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích, bolesti hlavy, bušení srdce, sucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů