Incresync patří mezi modernější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny alogliptin a pioglitazon.

Princip: Alogliptin je sloučenina ze skupiny gliptinů a patří mezi tzv. DPP-4 inhibitory. Zjednodušeně řečeno působí poměrně komplexně na metabolizmus inzulinu a krevních cukrů a tím způsobí snížení krevního cukru nalačno i po jídle. Pioglitazon je zajímavá látka řadící se mezi tzv. thiazolidindiony. Zatímco řada PADů jako jsou například deriváty sulfonylmočoviny se soustředí na zvýšení tvorby inzulinu ve slinivce, účinek pioglitazonu cílí na ostatní tkáně a zvyšuje v nich citlivost vůči inzulinu a tím snižuje krevní cukr.


Využití: Incresync se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu. Je to již dražší preparát, který většinou nebývá lékem první volby. Indikační kritéria jsou složitější, předepisuje se spíše lidem, u nichž dostatečně nezafungovaly jiné PADy. Může se kombinovat s ostatními PADy při jejich nedostatečném účinku.


Podávání: Záleží na doporučení diabetologa. Incresync se vyrábí ve formě tablet o síle 12,5/30 miligramů – 25/45 miligramů (tj. 12,5-25 mg alogliptinu a 30-45 mg pioglitazonu). Obvyklá dávka u dospělého člověka je 1 tableta denně a obvykle se začíná slabší verzí preparátu.


Nevýhody: Incresync může způsobit hypoglykémie, dále byly při užívání tohoto preparátu popisovány trávicí obtíže jako nechutenství, plynatost a zácpa, někdy došlo i ke zvýšení jaterních testů nebo vzácně ke vzniku akutní pankreatitidy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů