Incresync patří mezi modernější léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny alogliptin a pioglitazon.

 

Princip: Alogliptin je sloučenina ze skupiny gliptinů a patří mezi tzv. DPP-4 inhibitory. Zjednodušeně řečeno působí poměrně komplexně na metabolizmus inzulinu a krevních cukrů a tím způsobí snížení krevního cukru nalačno i po jídle. Pioglitazon je zajímavá látka řadící se mezi tzv. thiazolidindiony. Zatímco řada PADů jako například deriváty sulfonylmočoviny se soustředí na zvýšení tvorby inzulinu ve slinivce, účinek pioglitazonu cílí na ostatní tkáně a zvyšuje v nich citlivost vůči inzulinu a tím snižuje krevní cukr.

 

Využití: Incresync se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu. Je to již dražší preparát, který většinou nebývá lékem první volby. Indikační kritéria jsou složitější, předepisuje se spíše lidem, u nichž dostatečně nezafungovaly jiné PADy. Může se kombinovat s ostatními PADy při jejich nedostatečném účinku.

 

Podávání: Záleží na doporučení diabetologa. Incresync se vyrábí ve formě tablet o síle 12,5/30 miligramů – 25/45 miligramů (tj. 12,5-25 mg alogliptinu a 30-45 mg pioglitazonu). Obvyklá dávka u dospělého člověka je 1 tableta denně a obvykle se začíná slabší verzí preparátu.

 

Nevýhody: Incresync může způsobit hypoglykémie, dále byly při užívání tohoto preparátu popisovány trávicí obtíže jako nechutenství, plynatost a zácpa, někdy došlo i ke zvýšení jaterních testů nebo vzácně ke vzniku akutní pankreatitidy. Vzhledem k přítomnosti pioglitazonu by preparát neměl být podáván lidem se srdečním selháváním, protože může zhoršit jeho příznaky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů