Ileostomie znamená chirurgicky vytvořené vyústění tenkého střeva na povrch těla. Může se jednat o dočasné nebo trvalé řešení různých nemocí trávicího traktu, zejména střev. Podobnou metodou je kolostomie, kdy se vytvoří vývod tlustého střeva.
Indikace: Ileostomie se provádí tehdy, když je nutné odstranit část a-nebo celé tlusté střevo (nádory, familiární adenomatózní polypóza, Turcotův syndrom, komplikace ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci). Zjednodušeně řečeno je ileostomie možností dočasného řešení stavů, které se zhorší do tzv. toxického megakolon.
Princip: Základem je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část tlustého střeva nebo celé tlusté střevo a koncová klička tenkého střeva se vyšije do kůže. Otvor se obvykle vytvoří v pravém podbřišku. Vzhledem k odchodu stolice nezávislé na vůli pacienta se na otvor velmi těsně lepí speciální stomické sáčky, do nichž polotekutá stolice odtéká. O vybavení pacienta nutnými pomůckami se starají vyškolené stomické sestry, které pomáhají nemocnému řešit novou životní situaci.
Nevýhody: Hlavní nevýhodou ileostomie je její vlastní důsledek, tj. tenké střevo vyvedené na břiše na povrchu těla. Pochopitelně jde o věc pro mnohé pacienty esteticky méně snesitelnou, navíc zde chybí konečníkový svěrač a stolice odchází bez volní kontroly pacienta. Už z toho důvodu, je-li to možné, se po určité době po vytvoření ileostomie provádí její přeměna na ileoanální pouch. Podstatou tohoto zákroku je našití tenkého střeva na zbytek konečníku a chirurgické přetvoření konce našitého střeva na jakýsi vak. Vzniklá struktura pak do určité míry zachovává vyměšování stolice kontrolovatelné vůlí.
Výhody: Jedná se o elegantní zákrok, který na dočasnou či trvalou dobu zajistí odchod stolice a v případě dočasného řešení umožní zklidnění nemocného úseku střeva.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com