Hysterosalpingografie je krkolomně znějící název radiologického vyšetření, kterého se někdy využívá v gynekologii. Vyšetření má za cíl zobrazit dělohu (hystera) a vejcovody (salpinges). 

 

Princip: Vyšetření se provádí u ženy v gynekologické poloze a trvá cca 15 minut. Při hysterosalpingografii se pohlavními cestami do dutiny děložní zavede speciální přístroj a z něj se vypustí kontrastní látka rozpustná ve vodě. Kontrastní látka vteče do vejcovodů a jimi do dutiny břišní, odkud se následně vstřebá. Lékař pak může pomocí rentgenového přístroje vidět průtok látky gynekologickým traktem a určit tvar dutiny dělohy a obou vaječníků. Vyšetření dobře ukáže různé slizniční nerovnosti, zúžená místa, polypy a případně uzávěry lumen.

 

Indikace: Možnou indikací pro hysterosalpingografii jsou různé problémy s otěhotněním, kdy se jako příčina zvažují anatomické poruchy v dutině dělohy nebo neprůchodnost vejcovodů

 

Nevýhody: Zákrok může být ženou vnímán mírně nepříjemně a je u něj lehce zvýšené riziko vzniku gynekologického krvácení a gynekologických infekcí. Proto se již neprovádí tak často jako dříve a je nahrazován jinými vyšetřovacími metodami.

 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů