Pojem hypersplenismus znamená výrazně zvýšenou funkci sleziny. Slezina je orgán, který se nachází vlevo pod bránicí v dutině břišní. Má několik základních funkcí – slouží jako určitý rezervoár krevních buněk a destiček a kromě toho pomáhá odbourávat přestárlé červené krvinky. Díky vysokému počtu bílých krvinek ze skupiny lymfocytů má velký význam pro obranyschopnost organizmu. Ač se to nemusí zdát patrné, i takto důležité slezinné funkce se mohou stát při hypersplenismu nežádoucími.

 

Příčiny: Někdy není příčina jasná a hypersplenismus vychází přímo ze sleziny. V jiných případech je však hypersplenismus důsledkem jiných chorobných stavů, mezi které patří například různé chronické infekce včetně malárie, některé lymfomyjaterní cirhóza a polycytemia vera. Hypersplenismus je relativně často pozorován u některých systémových onemocnění jako jsou například revmatické autoimunitní choroby.

 

Projevy: Při hypersplenismu obvykle dochází ke zvětšení sleziny a může se kvůli tomu objevit bolest v levém boku. Kromě toho dojde k poklesu počtu červených krvinek a destiček v krevním řečišti. O něco méně často můžeme vidět i pokles počtu bílých krvinek. To vše je zčásti dáno tím, že jsou krevní buňky a destičky ve zvýšené míře „schovávány“ ve slezině, a zčásti přímým rozpadem červených krvinek ve slezinné tkáni. Důsledkem mohou být projevy chudokrevnosti a sníženého srážení krve (tj. např. anemický syndrom, snadná tvorba modřin apod.).

 

Diagnostika: Vzhledem k tomu, že u hypersplenismu je prakticky vždy slezina zvětšená, můžeme ji nahmátnout při vyšetření břicha (nezvětšenou slezinu nenahmatáme) a změřit ultrazvukem. V krevním obraze pak obvykle nacházíme pokles počtu červených krvinek a-nebo krevních destiček.

 

Léčba: Pokud je známá vyvolávající příčina hypersplenismu, musí být léčena, je-lito možné a při úspěšné terapii hypersplenismus vymizí. Pokud není léčba možná, nebo pokud příčina hypersplenismu není vůbec jasná, pak je jedinou možností provedení tzv. splenektomie, což je operační odstranění sleziny.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů