Hyperaktivní močový měchýř je problémem, kterým více trpí ženy. Obtíže jsou nepříjemné a mohou narušovat běžné denní aktivity.

Příčiny

Příčina vzniku obtíží není přesně známá, ale předpokládá se, že riziko je vyšší u lidí obézních u lidí s vysokým příjmem kofeinu. Zvýšené riziko je i u chronických diabetiků, kteří mohou mít nervy močového měchýře narušeny cukrovkou (součást celkové polyneuropatie).

 

Projevy

Hyperaktivní močový měchýř se nejčastěji projevuje tzv. urgentní inkontinencí moči, což znamená, že dochází k úniku moči, který je předcházen prudkým nucením na močení. Tento stav se může opakovat vícekrát denně a dotyčný člověk si stěžuje na časté nucení na močení včetně častého močení v noci. Těžší formy hyperaktivního měchýře jsou značně obtěžující a opakované úniky moči představují nepříjemný sociální problém.

 

Diagnostika

Postižení lidé jsou vyšetřováni gynekologem (ženy) nebo urologem (muži). Důležité je vyloučit jiná onemocnění močové soustavy, zejména infekce močových cest, rakovinu močového měchýře, zvětšenou prostaturakovinu prostaty u mužů. U žen se někdy na gynekologii provádí tzv. urodynamické vyšetření, kdy se hodnotí tlakové změny v močových cestách během močení a tak se získávají informace o funkci místních svalů a nervů.

 

Léčba

Záleží na konkrétním pacientovi a tíži obtíží. Někdy postačuje trénink svalů pánevního dna, případně nácvik zadržování moči. U obézních pacientů se doporučuje snížit váhu. Další možností je podávání léků, které ovlivňují svalstvo močového měchýře. Jsou to nejčastěji léky ze skupiny tzv. anticholinergik, které různými způsoby tlumí účinek acetylcholinu na svaly močového měchýře. Acetylcholin je sloučenina, která v našem organizmu (mimo jiné) přenáší signály z nervů na svaly. Je snaha o vývoj preparátů, které působí výběrově na močový měchýř a s co nejmenším efektem na jiné orgány.

Příklady užívaných účinných látek:Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů