Humex Cold je volně prodejný preparát, který může být užíván u infekcí dutiny nosní. Účinnou látkou jsou sloučeniny paracetamol a chlorfenamin (přesněji chlorfenamin-maleinát).
 
Existuje i preparát Humex nosní kapky, ten má však zcela jiné složení a aplikuje se lokálně.

Princip: Paracetamol je zajímavá látka, která blokuje v organizmu enzym zvaný cyklooxygenáza (COX). Cyklooxygenáza je důležitá pro správný průběh zánětlivých reakcí, vnímání bolesti a zvýšení tělesné teploty. Paracetamol má velmi podobný účinek jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý. Chlorfenamin-maleinát je antihistaminikum, které tlumí zánětlivé reakce a dokonce může působit lehce protialergicky.


Využití: Přípravek Humex Cold nejčastěji užíváme při nachlazení a infekcích horních cest dýchacích. Nejčastějšími indikacemi je infekční rýma, záněty hrtanu, záněty hltanu a záněty vedlejších nosních dutin (sinusitida).


Podávání: Humex Cold se vyrábí v podobě tobolek obsahujících 500 miligramů paracetamolu a 4 miligramy chlorfenamin-maleinátu. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 3-4 tobolky denně. Dávka vyšší než 4 tobolky denně se nedoporučuje.


Nevýhody: Humex Cold v sobě kombinuje vedlejší účinky obou přítomných účinných sloučenin. Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením léku domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Humex Cold kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Chlorfenamin-maleinát může vyvolat únavu, ospalost, sucho v ústech, bolesti hlavy a zácpu. Velice vzácně byly po požití přípravku popisovány alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů