HPV je zkratka pro human papillomavirus (lidský papilomavirus), který je zřejmě nejrozšířenějším sexuálně přenosným mikroorganizmem. HPV se dělí na řadu virových kmenů, z nichž některé mohou způsobit vážná onemocnění. Zrádné je, že tyto choroby mnohdy mohou probíhat bezpříznakově.

 

Způsob přenosu: Virus se snadno přenáší sexuální cestou. K přenosu může dojít nejen při klasickém pohlavním styku, ale i při orálním, nebo análním sexu. HPV se ovšem může přenést i nesexuální cestou, například bradavice se často přenesou kontaminovanými předměty nebo podlahou (veřejné sprchy).

 

Nemoci: Jak bylo napsáno výše, u většiny lidí může být HPV přítomnost zcela bezpříznaková, nemoci vznikají pouze u některých jedinců. Jde o individuální citlivost, o konkrétní HPV kmen a jeho agresivitu a případně o další faktory (oslabení imunity apod.). Uvádím ty nejčastější a klinicky nejvýznamnější z nich.

  • Bradavice – Toto je zřejmě nejčastější onemocnění spojené s infekcí HPV virem. Většina mechanizmů přenosu je pomocí objektů kontaminovaných virem a nikoliv sexuální cestou. Bradavice nejsou nebezpečné, odstraňuje je kožní lékař, nebo eventuálně chirurg (méně často).
  • Papilomy - Papilomy jsou nezhoubné nádory, které zjednodušeně řečeno odpovídají svou strukturou bradavicím. Na rozdíl od nich se však nevyskytují na kůži, ale na sliznicích. Více o nich si můžete přečíst v příslušném článku.
  • Genitální bradavice – Tyto útvary označujeme jako tzv. kondylomata accuminata. Přenáší se pohlavně, vyskytují se typicky na kůži v okolí genitálií a mají podobu nebolestivých útvarů vystouplých nad kůži. Některé velké genitální bradavice mohou mít květákovitý vzhled a mohou nepříjemně páchnout, obzvláště pokud se zapaří.
  • Rakovina děložního čípku – Toto velmi nebezpečné zhoubné onemocnění má prokazatelný vztah k infekci HPV (nejčastěji kmeny HPV číslo 16 a 18). K přenosu opět dochází pohlavní cestou. HPV virus poškozuje sliznici děložního čípku (sliznice v okolí vstupu do dělohy), zvyšuje riziko mutací a nádorových změn. Nejprve v místě narušené sliznice vznikají přednádorové změny (prekanceróza), z nichž se nádor pozvolna rozvine. Riziko rakoviny děložního čípku je výrazně sníženo očkováním (viz níže) a pravidelnými gynekologickými kontrolami.

 

Prevence: Proti některým kmenům HPV viru existuje očkovací vakcína. V současnosti je v ČR možnost dobrovolné vakcinace dívek i chlapců, ideální je doba ještě před začátkem pohlavního života, tj. mezi 13-14. rokem. Vakcína chrání pro některým častým virovým kmenům, které způsobují rakovinu děložního čípku a genitálních bradavic. Mezi používané vakcíny se řadí Cervarix (chrání proti HPV 16 a 18), Gardasil (chrání proti HPV 6, 11, 16 a 18) a Gardasil 9 (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58).

Prevencí HPV infekce je i zodpovědné sexuální chování a riziko přenosu je výrazně nižší (i když zdaleka ne nulové!) při používání kondomů.

 

Léčba: Samotný virus se neléčí, léčíme pouze důsledky jeho infekce (viz články o jednotlivých onemocněních).


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů