Hizentra patří mezi méně známé léky, které se používají u nemocných s poruchami imunity. Účinnou složkou přípravku je lidský imunoglobulin.

 

Princip: Lidský imunoglobulin v přípravku obsahuje široké spektrum protilátek zaměřených proti řadě infekčních mikroorganizmů. Aplikované protilátky pak v lidském těle pomáhají chránit organizmus proti infekcím.

 

Využití: Hizentra se podává u některých vrozených a získaných poruch imunity, u kterých jsou pacienti ohroženi infekčními procesy. Typicky jde o poruchy protilátkové imunity, kdy je v těle nedostatek protilátek. Kromě vzácných vrozených nemocí se takový nedostatek protilátek objevuje u některých pacientů s krevními chorobami, jako je chronická lymfatická leukémie a mnohočetný myelom.

 

Podávání: Hizentra se vyrábí jako roztok, který je určen k podkožní aplikaci. Dávkovací schéma je značně individuální. Aplikace musí být tak časté, aby se v krvi udržela normální koncentrace imunoglobulinů. Podávání přípravku bez doporučení specialisty je pochopitelně zakázáno.

 

Nevýhody: Hizentra většinou nezpůsobuje vážné nežádoucí účinky, i když po aplikaci nelze vyloučit vznik alergické reakce včetně velmi nebezpečného anafylaktického šoku. Popisovány byly po aplikaci i trávicí potíže, bolesti kloubů, bušení srdce a motání hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů