Hirudoid je volně prodejný přípravek, který se využívá zejména při poraněních. Účinnou složkou přípravku je sloučenina se složitým názvem glykosaminoglykan-polysulfát.

 

Princip: Glykosaminoglykan-polysulfát má poměrně široké účinky, které zahrnují protizánětlivé působení, účinek proti otokům tkání a dokonce i slabý lokální účinek proti srážení krve. Glykosaminoglykan-polysulfát urychluje vstřebávání modřin (hematomů).

 

Využití: Hirudoid se nejčastěji využívá po úrazech a tupých poraněních, které jsou spojené s bolestmi, otokem tkání a podkožními modřinami. Hirudoid můžeme použít i jako podpůrný lék při terapii povrchových zánětů žil.

 

Podávání: Hirudoid se vyrábí v podobě gelu a krému, které se nanáší na postižená místa kůže a mohou se do kůže opatrně vmasírovat. Hirudoid by neměl být aplikován do otevřených ran. Existuje i preparát Hirudoid Forte, který obsahuje vyšší koncentraci  glykosaminoglykan-polysulfátu.

 

Nevýhody: Preparát nemá prakticky žádné vedlejší účinky, i když nelze po jeho nanesení vyloučit vznik kožních alergických reakcí (svědění a zarudnutí kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů