Helex je lék, který patří do skupiny benzodiazepinů. Jeho účinnou látkou je sloučenina alprazolam.

 

Princip: Alprazolam účinkuje na centrální nervový systém a posilují vliv neurotransmitéru GABA ( kyselina gama-aminomáselná). Neurotransmitéry jsou sloučeniny, které přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami, GABA má v celkovém důsledku tlumivý vliv na mozek.

 

 

Využití: Helex se využívá zejména k uklidnění při úzkostných stavech, u panické poruchy, při akutní depresi a k uklidnění nemocných s fobiemi (např. agorafobie a jiné). Lze jej teoreticky krátkodobě podávat i proti nespavosti, zejména je-li porucha spánku podmíněna psychikou. Benzodiazepiny by nicméně neměly být užívány pravidelně, zejména u žen středního a vyššího věku se poměrně často setkáváme s jejich nadužíváním, což pak vyvolává silný návyk a výskyt nežádoucích účinků.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Běžná dávka preprátu Helex u dospělého člověka se při úzkosti pohybuje v síle tablety 0,25-1 miligram podávaných maximálně 3x denně. Při nespavosti se lék podává v dávce jedné tablety na noc. Preparát existuje i v podobě tablet s postupným uvolňováním (Helex SR 0,5-2 milgramy), které se užívají 1x denně.

 

 

Nevýhody: Předávkování lékem Helex může způsobit poruchu vědomí s narušením dechového centra a ohrožením života. Lék by v žádném případě neměl být kombinován s alkoholem. Při dlouhodobějším užívání tablet by neměl být lék náhle vysazen, jinak se může objevit nepříjemná nespavost. Pravidelné užívání benzodiazepinů způsobuje dosti silnou závislost, po jejich vysazení se objeví abstinenční příznaky, jako je bolest hlavy, bolest svalů, úzkost, pocení, bušení srdce a neklid. Benzodiazepiny by neměly být podávány pacientům s myasthenií gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů