Nadměrné pocení (odborně hyperhidróza) může být příznakem mnoha chorobných stavů včetně některých velice závažných. Text je do určité míry podobný problematice nočního pocení, které má však určitá specifika, a proto i vlastní článek.

 

Příčiny

1. Obezita – Nadváha a obezita zvyšuje tendenci k pocení, zejména při pohybu. Řešení je v tomto případě snadné i nesnadné zároveň – zhubnout.

 

2. Vlivy okolního prostředí a stravy – Nadměrná fyzická aktivita, zvýšená teplota a nižší vlhkost okolního prostředí podporují pocení. V tomto případě jde o zcela normální reakci organizmu na zvýšení teploty, kdy vylučovaný pot ochlazuje pokožku. Z potravy jde hlavně o kořeněná jídla a o alkohol, který podporuje pocení rozšířením kožních cév.

 

3. Horečka – Pocení je opět obrannou reakcí, která následuje zvýšení tělesné teploty a brání přehřátí. Cílem je opět ochlazení organizmu. V tomto případě je obvykle pocení spojeno se značnou subjektivní úlevou.

 

4. Přechod – U žen jsou hormonální změny v menopauze poměrně běžně spojeny s návaly horka a záchvaty silného pocení.

 

5. Autoimunitní onemocnění – Veškerá onemocnění vyvolaná imunitním systémem, kdy probíhá v organizmu zánětlivý proces, mohou být doprovázena zvýšenou tělesnou teplotou a pocením.

 

6. Nádorová onemocnění – Zvýšené pocení (a nyní mám na mysli spíše noční pocení) bývá přítomno u většiny pokročilých nádorových onemocnění. Velmi specifické je noční pocení pro krevní nádory, jako jsou např. leukémie a lymfomy.

 

7. Zvýšená funkce štítné žlázy – Nadměrná aktivity hormonů štítné žlázy způsobuje celou řadu příznaků (tzv. tyreotoxikóza) včetně špatného snášení tepla a nadměrného pocení. Více najdete v článku o zvýšené funkci štítné žlázy.

 

8. Hypoglykémie – Pokles krevního cukru vede ke spuštění obranných reakcí a pocení je jedním z jejich vedlejších příznaků. Detailnější informace najdete v příslušném textu.

 

9. Feochromocytom – Tento relativně vzácný nádor nadledvin může do organizmu uvolňovat hormony stresové reakce (adrenalin a podobné), čímž může způsobovat záchvaty zblednutí, vysokého tlaku a bušení srdce následované pocením.

 

10. Odvykací stavy - Nadměrné pocení je většinou součástí abstinenčního syndromu při náhlém vysazení návykových látek (například alkoholu nebo nikotinu).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů