Benzodiazepiny patří mezi běžně předepisované léky na uklidnění, které v naší společnosti stále více získávají na popularitě.

 

Princip: Benzodiazepiny účinkují na centrální nervový systém pomocí ovlivnění tzv. neuromediátorů. Neuromediátory jsou sloučeniny, které umožňují přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Benzodiazepiny ovlivňují neuromediátor známý jako GABA (kyselina aminomáselná). GABA působí v mozku tlumivě a tím je dán i účinek benzodiazepinů.

 

Využití: Benzodiazepiny mají velké využití zejména v psychologii a psychiatrii. Mají sedativní tlumivý účinek, uklidňují, uspávají a uvolňují svalstvo. Jsou poměrně často nárazově užívány při špatné náladě, při depresích, psychiatři je předepisují při úzkostných poruchách (panická porucha, fobie – např. agorafobie a další) a běžně jsou předepisovány proti nespavosti jako léky na spaní. Některé benzodiazepiny se podávají jako tzv. premedikace před některými lékařskými zákroky (např. gastroskopie a kolonoskopie) – pacienta uklidní a zrelaxují, někdy díky nim člověk na průběh vyšetření zapomene. V injekční formě jsou některé léky výborné u akutního epileptického záchvatu. Benzodiazepiny jsou kromě toho cenným lékem na abstinenční příznaky při vysazení alkoholu.

 

Účinné látky: Existuje celá řada využívaných benzodiazepinových sloučenin, uvedu zde ty klinicky nejvyužívanější:

oxazepam – lék Oxazepam

midazolam – např. léky Dormicum a Midazolam

alprazolam – např. léky Frontin, Xanax a Neurol

bromazepam – lék Lexaurin

diazepam – např. léky Diazepam a Apaurin

klonazepam – lék Rivotril

tetrazepam – lék Myolastan

cinolazepam - lék Gerodorm

lorazepam - lék Temelor

 

Nevýhody: Předávkování benzodiazepiny může způsobit poruchu vědomí s narušením dechového centra a ohrožením života. Léky by v žádném případě neměly být kombinovány s alkoholem. Při dlouhodobějším užívání benzodiazepinů by neměly být náhle vysazeny, jinak se může objevit nepříjemná nespavost. Pravidelné užívání způsobuje závislost, po vysazení se pak objeví abstinenční příznaky jako je bolest hlavy, bolest svalů, úzkost, bušení srdce a neklid. Benzodiazepiny by neměly být podávány pacientům s myasthenií gravis.

Pozn: V případě předávkování léky ze skupiny benzodiazepinů lze k vyrušení jejich účinku podat „protijed“ (antidotum) – sloučeninu flumazenil (lék Flumazenil).


Zdroje
https://www.rcpsych.ac.uk
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů