Hashimotova [Hašimotova] nemoc je označení pro autoimunitní chorobu postihující štítnou žlázu, která způsobuje zánět štítné žlázy a tím narušuje její funkci. Další označení pro tuto chorobu je Hashimotova tyreoiditida.

 

Příčiny

Příčina vzniku Hashimotovy nemoci není přesně známa. Podobně jako u jiných autoimunitních nemocí je za ni zřejmě zodpovědná kombinace určitého genetického předpokladu a spouštěcího zevního faktoru, kterým může být například banální virová infekce. Důsledkem je "přenastavení se" imunitního systému, který začne napadat naše vlastní tkáně. V tomto případě napadne štítnou žlázu, v níž vzniká zánětlivý proces.

 

Projevy

Zánět může mít dvě fáze. V první chvíli dojde ke zvýšení aktivity štítné žlázy (s možnou přítomností odpovídajících příznaků), která postupně přechází do vyčerpání štítné žlázy s poklesem její aktivity. Základními příznaky Hashimotovy nemoci tedy jsou příznaky nízké funkce štítné žlázy - únava, nevýkonnost, zpomalení psychiky (někdy až příznaky demence), zvýšení tělesné hmotnosti, zimomřivost, lámavé vlasy, lámavé nehty, myxedém, apod. Kromě těchto příznaků může dojít ke zvětšení štítné žlázy vlivem zánětu (tzv. struma). Zánět může velice vzácně přejít do nebezpečného lymfomu.

 

Diagnostika

Diagnóza vychází z klinických obtíží, které jsou podpořeny vyšetřením krve. Můžeme potvrdit přítomnost autoprotilátek zaměřených proti štítné žláze (přesněji řečeno tzv. protilátky proti tyreoperoxidáze anti-TPO a proti tyreoglobulinu anti-Tg) a změny v koncentraci hormonů štítné žlázy. V první fázi jsou koncentrace zvýšené, následně poklesnou a již zůstávají nízké. Naopak najdeme zvýšenou koncentraci hormonu TSH tvořeného v hypofýze (podvěsek mozkový), kterým se mozek snaží neúspěšně stimulovat štítnou žlázu k produkci hormonů.

 

Léčba

Základem terapie je podávání syntetických hormonů štítné žlázy (např. sloučenina levothyroxin - léky Euthyrox, Letrox), které zabrání rozvoji příznaků. Dávku léků určujeme podle změn koncentrace TSH hormonu.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů