Grippecton je kombinovaný preparát ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnými složkami preparátu Grippecton jsou sloučeniny ibuprofen a pseudoefedrin.

 

Princip: Ibuprofen pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě, tlumí bolest a snižuje horečku. Pseudoefedrin způsobí zúžení cév sliznice dutiny nosní a tím sníží její otok.

 

Využití: Grippecton má největší význam v léčbě infekčních zánětů horních dýchacích cest včetně zánětů dutin. Tlumí zvýšenou teplotu, působí proti bolesti a díky pseudoefedrinu usnadňuje dýchání.

 

Podávání: Grippecton se vyrábí v podobě tablet o síle 200/30 miligramů (200 mg ibuprofenu a 30 mg pseudoefedrinu) se obvykle podává v dávce jedné tablety při obtížích, maximálně se doporučují cca 3-4 tablety denně. Rozhodně by neměla být překročena dávka 6 tablet za den. Grippecton by měl být užíván pouze několik dnů při akutních obtížích, v žádném případě ne déle než týden.

 

Nevýhody: Nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce. Kombinace s léky na ředění krve zvyšuje riziko krvácivých příhod. Pseudoefedrin může vyvolat zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, neklid a nervozitu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů